Консультація для батьків на тему: «Чому виникають проблеми з вимовою? »

« Чому виникають проблеми з вимовою?»

Мовленнєві проблеми сьогодні – досить поширене явище серед дітей різного віку. У деяких випадках їм можна запобігти, якщо вчасно помітити і виправити порушення: неправильні м’язові повторювальні рухи, що задіюють язик, губи, нижню щелепу.
Найпоширеніші дитячі звички що можуть зашкодити правильному розвитку артикуляційного апарату:
1. Неправильне положення язика і губ: в стані спокою в дитини відкритий рот, а язик упирається в зуби або лежить між ними. Це може призвести до викривлення зубного ряду, порушення прикусу та порушення артикуляції, оскільки язик завжди знаходиться в низькому положенні.
Зауважте: у стані спокою в дитини мають бути зімкнені губи і язик розташований біля піднебіння язика.
2. Дихання з відкритим ротом. Головні причини дихання ротом – закладений ніс а може бути і звичка. Хронічні захворювання носової порожнини призводять до порушення або зниження фонематичного слуху, а відтак і мовлення.
Зауважте: поки дитина не опанує носове дихання, проблеми неправильної вимови не будуть повністю подолані.
3. Неправильне ковтання. Від народження до 15 місяців щелепна система дитини пристосована до споживання їжі шляхом смоктання, з появою молочних зубів формується основна функція зубощелепної системи – жувальна і соматичний тип ковтання, коли кінчик язика при ковтанні відштовхується від зімкнених зубів.
Зауважте: неправильне положення язика під час ковтання спричиняє проблеми з вимовою звуків.
4. Смоктання губ, язика, пальця, соски. В період формування «молочного прикусу», найчастіше виникають відхилення у розвитку артикуляційного апарату, якщо у дітей закріплюються шкідливі звички – смоктання пальця, язика, прикушування щік, губ.
Зауважте: звичка смоктати або ковтати з прокладанням язика між зубами деформує зуби та щелепу і згодом призводить до мовленнєвих порушень.
5. Нехтування здоров’ям тимчасових зубів, призводить до їх ранньої втрати і негативно відбивається на жувальному апараті дитини.
Зауважте: язик розміщується у тому місці де немає зубів що призводить до спотворення вимови звуків.
6. «Ледаче» жування. Уникання твердої їжі залишає жувальні м’язи без навантаження що теж є причиною що призводить до порушення вимови звуків.
Зауважте: Довге годування перетертою їжею призводить до порушень з вимовою звуків.
7. Недостатня рухливість м’язів губ і язика. Про слабкість м’язів свідчать такі прояви: дитина не може витягнути губи вперед, зробити язик широким, загинає кінчик язика на нижню губу при висуненні його з рота, не може підняти кінчик язика до верхньої губи.
8. Харчова вибірковість яка призводить до значного обмеження раціону. та браку вітамінів та мікроелементів у дитячому раціоні, що позначається на формуванні організму загалом та зубощелепної системи зокрема.
Зауважте: збалансоване харчування необхідно організму що росте.
9. Звичка спати в одній позі – тільки на спині, на животі або на щоці, зі схиленою на груди головою, підкладанням рук під щоку може призвести до деформації у розвитку щелеп, звуженню їх або зсуву нижньої щелепи в той чи інший бік.

Підготувала
вихователь-методист:
Пригода К. І.

Дивіться також Сторінка вихователя-методиста.