«Вчимося долати стрес»

У наш далеко не безтурботний час за стресом далеко ходити не треба – його нам із задоволенням піднесуть на блюдечку з блакитною облямівкою і співробітники по роботі, і улюблені домочадці і грубий водій маршрутки і всі, кому ми дозволимо це зробити. Як зняти стрес і повернути собі душевний спокій і рівновагу? Для більшості людей життя – це постійне і безперервне подолання перешкод і складнощів. Великі й маленькі труднощі і неприємності чекають нас буквально на кожному кроці, особливо якщо їх зустрічати з розпростертими обіймами.
Багато хто вже так звиклися з постійним напруженням, що навіть і не намагаються боротися з ними. Так, як існувати і функціонувати можна і в пригніченому стані, хоча приємного в цьому мало. Але якщо від стресу своєчасно не позбутися, він може перерости в депресію і стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям, адже не дарма ж кажуть, що всі хвороби від нервів.
Як зняти стрес простими і дієвими методами
Наявність або відсутність стресу багато в чому визначається нашим ставленням до подій. Більшу частину часу ми витрачаємо в переживаннях негативних подій і стресогенних ситуацій. При цьому змінити минуле ми вже не в силах, а заздалегідь передбачити все, причому все в чорних тонах, теж досить безглуздо. Тобто виходить, що ми витрачаємо психічну енергію на абсолютно непотрібні роздуми, коли все вже і так відбулося, або нічого ще і не встигло відбутися. Сенсу в цьому мало. Якщо ви хочете, щоб життя стало простіше, навчитеся ставитися до нього простіше, і вона неодмінно відповість вам взаємністю. Якщо бачити колом криваве поле битви з «нашими» і «чужими», так воно і буде. Як замовляли, так і отримаєте. Стрес – це завжди протистояння і неприйняття себе, світу та оточуючих.
1. Зміна позицій і пріоритетів.
Головним винуватцем вашого стресу є ви самі, а не оточуючі вас люди, або важкі життєві обставини. Тільки ми самі несемо повну відповідальність за наш емоційний стан, а незнання законів, як відомо, не звільняє від відповідальності. Люди такі, які вони є і світ такий, який він є. Добре й погане, зле і добре існує лише в нашій свідомості. Те, що для однієї людини є трагедією і кінцем світу, для іншого виявляється справжньою нісенітницею. Озирніться назад і підрахуйте хоча б приблизно, скільки кінців світу ви вже благополучно пережили, хоча були абсолютно впевнені, що гірше не буває. Ось-ось! А скільки ще переживете! Загалом, вистачить робити з мух слонів, пустувати чорними фарбами і страждати іншими нісенітницями! Ви в цьому зовсім не унікальні. Нас вже 7 мільярдів. Міняйте не світ, а самих себе і оком моргнути не встигнете, як він перетвориться разом з вами.
Будьте поблажливі до себе і оточуючих. Дайте собі право на помилку, або ви не людина? Чи не приписуйте надлишкової важливості і значущості ні діям, ні подій, ні явищам. Парадокс полягає в тому, що коли ви знімаєте важливість з якоїсь проблеми, вона вирішується сама собою, а зацикленість на ній, її ще більше посилює.
2. Відволіктися і переключитися.
Людський мозок влаштований таким чином, що фокусуючи увагу на чомусь одному, всі інші думки відходять на другий, третій, а то й четвертий або п’ятий план. Чому б не скористатися цим у боротьбі зі стресом? Це не тільки тимчасовий захід. Відволіктись і переключитись, а пізніше повернувшись до своєї дилеми, ви побачите її вже в зовсім іншому світлі, та й взагалі усвідомлюєте, що життя продовжується і світ клином не зійшовся на тих слонах, яких ви собі придумали.

• Спорт, танці і будь-яка активна фізична діяльність знімає тілесні затискачі і допомагає впоратися з емоційними проблемами.

• Вилазка на природу, похід, відпустку, зміна звичної обстановки.
Екстрім: стрибки з парашутом, дайвінг, сноубординг, скейтбординг, роуп-джампінг, спелеологія.

• Повноцінний сон до тотального і абсолютного висипона, без докорів сумління про недоробки і хвостах.
• пілкування з природою: ліси, поля, моря, океани, річки, гори, луки, сади і городи, собаки, кішки, папужки, хом’яки, шиншили та інша живність. Особливо добре позначається на емоційному стані – спілкування з кіньми.
• Шопінг, кіно, концерти, улюблена музика і книги. Знаходьте час для приємних і улюблених речей. Давайте собі поблажки і балуйте себе маленькими і великими подарунками. Привчіть себе до того, що ви цього заслуговуєте і взагалі гідні найкращого!

• Справжня російська лазня з ароматними віниками, парилкою і стрибками в замет або ополонку.
Масаж – самомасаж це непогано … кров розженете, а от про проблеми ви забудете, всі тривоги як рукою зніме!
3. Антистресовий раціон
Нерідко причина підвищеної дратівливості, тривожності, емоційної чутливості і вразливості, сприйнятливості до стресових ситуацій криється в нестачі певних вітамінів, макро і мікроелементів. Насамперед, це стосується дефіциту вітамінів групи В, що регулюють нервову діяльність. На думку медиків, захиститися від стресів допомагають наступні продукти:
Натуральні йогурти – багаті амінокислотою тирозином, підвищує в мозку
рівень серотоніну, який відповідає за наше гарний настрій і оптимістичне ставлення до життя. Молочні білки додатково підсилюють заспокійливу і гармонізує дію серотоніну.
Цитрусові – багаті вітаміном С і природними цукрами. Саме їх поєднання чудово допомагає мозку справлятися з напругою. Підбадьорливий ефект надає і аромат цитрусових.
Мигдаль – ці смачні горішки містять вітамін Е, вітамін В2, цинк і магній, необхідні для підтримки хорошого настрою та розумового тонусу.
Морська риба – містить жирні кислоти Омега 3 та вітаміни групи В, зокрема вітамін В6 і В12, дефіцит яких і провокує розвиток стресу.
Капуста брокколі – «найпозитивніший гарнір» – багата амінокислотами,
відповідає за активність мозку рослинними білками і повільними вуглеводами, які
є для мозку кращим паливом. Також в броколі багато фолієвої кислоти (вітамін В9), яка «прибирає» безпричинні тривоги і панічні атаки.
Як швидко впоратися зі стресом – експрес-методи
Водний релакс
Прийміть душ або розслабляючу ванну. Вода має унікальну здатність змивати не тільки фізичний бруд, але також емоційну і психічну напругу. Не зайвим буде підключити уяву, представивши як вода вимиває і забирає весь негатив, наповнюючи вас силою і спокоєм. Для розслаблення додайте у ванну по парі крапель ефірних олій герані, троянди, жасмину, лаванди, ромашки, анісу або кипариса. Також можна приготувати вівсяний кисіль і додати його у ванну з хвойним екстрактом. Для приготування «киселю» склянку геркулесу заливаємо двома склянками води, кип’ятимо 15 хвилин і проціджуємо.
Шиатсу – чарівні точки оптимізму
Всього пара хвилин точкового масажу шиатсу допоможе в критичній ситуації зібратися з думками і струсити апатію: за 30 секунд подушечками вказівних пальців масажуємо точки, що знаходяться між бровами, під нижньою губою, під носом, і не забудьте про точку розпачу в самому центрі долоні.

Щоб у лічені хвилини скинути нервове напруження та розслабитися, можна просто потерти щосили один про одного долоні, поки вони не розігріються і не стануть гарячими. Після того як остаточно «перетрете» всі проблеми, «розжареним» долоньками хапайтеся за вушка і починайте їх гарненько розтирати, м’яти, відтягувати, скручувати в трубочки … Саме на вушних раковинах сконцентрована величезна кількість біологічно активних точок. Усього кілька хвилин самомасажу допоможуть підбадьоритися, наповнитися енергією, підвищити концентрацію уваги і налаштуватися на робочий лад. Загалом, якщо не можете взятися за роботу, хапайтеся за вуха!

Випускаємо пар!
Не збираєте в собі негатив, образи, агресію і напругу. Дайте їм вихід, інакше вони рано чи пізно знесуть вам дах! Ні, зриватися на навколишніх не потрібно.
«Вилейте»на папір все накопичене, а потім помніть разом з листком всі свої тривожні і негативні думки, рішучим жестом відправивши їх в урну. Відмінний спосіб випустити пару, без шкоди оточуючим, – боксерська груша. Якщо такої під рукою не виявилося, скористайтеся подушкою, тільки тієї, на якій ніхто не спить. Чудово знімає стрес і все накопичене, навіть у найглибших куточках душі, КРИК. Тільки кричати потрібно на все горло! Природно, виконати цей трюк вдома, на роботі або на вулиці не вийде. По-перше, навряд чи вдасться розслабитися, щоб крикнути як слід. По-друге, оточуючі вас не зрозуміють. Тому, щоб накричатися від душі, відправляйтесь в ліс або чисте поле. Не стримуйте себе, кричіть на все горло: А-А-А-А-А-А! Результат буде просто приголомшливий! Ви не тільки позбудетеся від усього, що гризе, а й наберетеся неймовірної енергії.
Все буде в шоколаді!
Якщо робота і клопіт не поспішають уподібнюватися вовку і бігти від вас у дрімучі ліси, а душевних і фізичних сил, як кіт наплакав – з’їжте шоколадку! Краще чорну. Не любите чорну? А хто вам сказав, що це ласощі?! Це ліки, напхані купою корисностей, а ліки повинні бути з гірчинкою, інакше не спрацює. Скуштувавши всього 25 грамів чорного шоколаду, в організмі почнеться маленьке свято: підвищиться рівень серотоніна, який викликає почуття задоволення і щастя, втамовує фізичний біль і знімає душевні печалі. Після такого допінгу все просто приречене бути в шоколаді!

Дивіться також Сторінка вихователя-методиста.